DKK
FCI Prøve samt VM Udtagelsesprøve Danmark
3.- 4. 9. |
IS
Kirstinekjærs Eddie |
Gunnar Jensen |
Tres Bon |
Herunder:
På 2. dagen blev Eddie og Gunnar udtaget som resrve til Danmarks
hold til
Verdenmesterskabet 2016
|
FJD
Bramming 31.8 |
IS
Heggelifjellets Rex |
Knud Hansen |
2. ÅK |
Lokal Markprøe
Lolland 28.8
|
IS
Red Garlic Red
Union Mix |
Ole Schmidt |
1. ÅK Pokal |
|
Lokal Markprøe FYN 28.8
|
IS
Settermosen Chantel |
John Skovgaard |
1. UK Pokal |
|
DJ's
Udvidedeapporteringsprøve
i Kreds
7.8
|
IS Krageredens Maggie |
Christina Bak |
207 point |
DISK Apporteringspræve Sjælland 25.7
|
IS
Bomstærk G Shelly |
Per Christoffersen |
Bestået 30p Pokal |
IS Krageredens Maggie |
Christina Bak |
Bestået 30p |
IS Yobbos Calle
|
John Bak |
Bestået 30p |
Pokalvinder
|
DISK
Apporteringspræve Søbysøgård Fyn 3.7
|
ES Midfyns D Cato |
Ove Madsen |
Bestået |
IS Settermosens Bill |
Helge Knudsem |
Bestået |
ES Senja U Benzema |
Ove Madsen |
Bestået |
ES Melsgaars R Aztec |
Lars Nielsen |
Bestået |
IS Heggelifjellets Rex |
Knud Hansen |
Bestået |
IS
Bomstærk Gry G |
Erling Jørgensen |
Bestået |
IS Krageredens Maggie |
Christina Bak |
Bestået Pokal |
IS Jasmin |
Birgit Basballe Madsen |
Bestået |
Pokalvinder
|
DKK
MESTERSKABSPRØVE TUSE NÆS 10.4 2016
|
ES
Tobølbjergs Hetja |
Allan
Nissen |
1.
VK HP |
P
Boelsgaards A Bloom |
Fører
Bertil Mårtensson |
2.
VK HP |
P
Alsbjergs Evita |
Søren
Alsbjerg |
3.
VK HP |
P
Fugledes Merlot |
Flemming
Fuglede Jørgensen |
4.
VK HP |
IS
Vilslevs Kari |
Flemming
Vilslev Knudsen |
5.
VK |
B
Kenzo |
Thomas
Klit |
6.
VK |
De placerede hunde
|
DISK
100 ÅRS JUBILÆUMSPRØVE
2016
|
KOMPLET RESULTATLISTE OVER SAMTLIGE PRÆMIERINGER
(og racer)
>>>
|
IS
Vilslevs Kari |
Flemming
Vilslev Knudsen |
1.
VK |
IS
Kirstinekærs Eddy |
Gunnar
Jensen |
2.
VK |
IS
Yobbos Calle |
John
Bak |
3.
VK |
IS
Krageredens Maggie |
Christine
Bak |
4.
VK |
IS
Red Garlic Red Pebber |
Brian
Hinge Krog |
5.
VJK |
IS
Irmüns Theis |
Tommy
Pedersen |
6.
VK |
De placerede hunde på DISK´s egen
Vinderklasse
|
|
IS
Red Garlic Red Pebber |
Brian
Hinge Krog |
2.
VK |
IS
Red Garlic Red Onion Mix |
Ole
Schmidt |
4.
VK |
DJ
Nilløse 24.3
|
IS
Red Garlic Red Onion Mix |
Ole
Schmidt |
1.
ÅK |
DKK
Int. Vinderklasse I Bramming 20.3
|
IS
Red Garlic Red Pebber |
Brian
Hinge Krog |
2.
VK |
IS
Red Garlic Red Onion Mix |
Ole
Schmidt |
4.
VK |
|
DJ
Fyn 20.3
|
IS
Højfyns Blis |
John
Skovsager Larsen |
2.
ÅK |
|
DJ
12 .03
|
IS
Shelly G |
Per
Christophersen |
1.
? |
|
DJ
Sjælland 28 .03
|
IS
Loustice Des Demond DeGergeovie |
Ole
Schmidt |
1.
UK |
|
DJ
Esbjerg 20.03
|
IS
Vilslevs Zoe |
Flemming
Vilslev |
1.
UK |
|
DJ
Skibby 19.3
|
IS
Loustice Des Demond DeGergeovie |
Ole
Schmidt |
1.
UK |
DJ
Barrit 19.3
|
IS
Rico |
Erling
Christensen |
1.
UK |
DJ
Bramming 16.3
|
IS
Rico |
Erling
Christensen |
1.
UK |
DJ
Int. VK Schackenborg 15.03
|
IS
Vilslev Kari |
Flemming
Vislev |
2.
VK HP |
De placerede
|
DJ
Thisted 14.3
|
IS
Diana |
Sara
Cecilie Jensen |
1.
UK |
|
FJD
Gislinge 12.3
|
IS
Loustic
Des Demons De Gergovie |
Ole
Schmidt |
1.
UK |
IS
Janås Ingvar |
Jan
Andersson |
2.
UK |
|
FJD
Salling 13.3
|
IS
Diana |
Sara
Cecilie Jensen |
1.
UK |
IS
Settermosens Cassablanca |
Søren
Andersen |
1.
UK |
|
FJD
Haslev 12.3
|
IS
Ronja |
Ole
Halberg |
1.
UK |
IS
Loustice Des Demond DeGergeovie |
Ole
Schmidt |
1.
UK |
FJD
Kolding 12.3
|
IS
Rico |
Erling
W Christensen |
1.
UK |
IS
Vilslevs L Ready to Take off |
Jan
Justesen |
2.
ÅK |
|
FJD
Gl. Toftegaarde 12.3
|
IS
Diana |
Sara
Cecilie Jensen |
1.
UK |
IS
Vilslevs L Ready to Take off |
Jan
Justesen |
1.
ÅK |
De præmierede Irske Settere
|
Lokalprøve
i hindevadklubben 6.3
|
IS
Rico |
Erling
Christensen |
1.
ÅK Pokal |
2015
|
DJ Aabenraa 1.11
|
IS
Yobbos Calle |
Christina
Bak & fører John Bak |
1.
ÅK |
|
DJ Efterårsvinderklasse
Terkesbøl 29.10
|
IS
Kirstinekæjærs Eddie |
Gunnar
Jensen |
2.
VK |
IS
Krageredens Maggie |
Christina
Bak |
3.
VK |
De placerede
|
DKK Brugsklasse
Søderjylland 21.10
|
IS
Vilslevs Kari |
Flemming
Vilslev Knudsen |
1.
BRKL * |
* NY DANSK JAGTCHAMPION
Vilslevs Kari
TILLYKKE
|
FJD
Efterårsvinderklasse Tuse Næs 17.10
|
IS
Red Garlics Union Mix |
Ole
Emde Schmidt |
1.
VK |
IS
Krageredens Maggie |
Christina
Bak |
2.
VK |
De placerede
* NY DANSK JAGTCHAMPION
Krageredens Maggie
TILLYKKE
|
FJD Efterårsvinderklasse
Djursland 16.10
|
IS Mårups Cato
|
Per
Pedersen |
3.
VK HP * |
De placerede
* NY DANSK JAGTCHAMPION
Mårups Cato
TILLYKKE
|
DKK Efterårsvinderklasse
Vildbjerg 4.10
|
IS Mårups Storm
|
Søren
Gottfredssen |
1.
VK HP * |
IS
Vilslevs Kari |
Flemming
Vilslev Knudsen |
3.
VK |
De placerede
NY DANSK JAGTCHAMPION
Mårups Storm
TILLYKKE
|
DKK Efterårsvinderklasse
5. vinderprøve Sjælland 3.10
|
IS Kirstinekærs Eddie
|
Gunnar
Jensen |
3.
VK |
41
De placerede
NY DANSK JAGTCHAMPION
Kirstinkærs Eddie
TILLYKKE
|
DISK
Efterårsvinderklasse Falster 27.9
|
IS Red Garlics Red Pebber
|
Brian
Hinge Krog |
1.
VK HP CACIT |
IS
Mårups Storm |
Søren
Gottfredssen |
2.
VK HP |
IS
Vilslevs Josefine |
Flemming
Vilslev Knudsen |
3.
VK HP |
IS
Red Garlics Union Mix |
Ole
Emde Schmidt |
4,
VK HP |
DKK Brugsklasse
Falster 20.9
|
IS
Red Garlics Union Mix |
Ole
Emde Schmidt |
1.
BRKL |
|
DKK Brugsklasse Rødby 19.9
|
IS
Krageredens Maggie |
Christina
Bak |
1.
BRKL |
IS
Bomstærk Snelly G |
Per
Christophersen |
1.
BRKL |
IS
Freja |
Per
Christophersen |
1.
BRKL |
Tre præmierede røde settere
|
DKK Brugsklasse Salling 19.9
|
IS
Mårups Storm |
Søren
Gottfredssen |
1.
BRKL |
IS
Mårups Cato |
Per
Pedersen |
1.
BRKL |
IS
Vilslevs Kari |
Flemming
Vilslev Knudsen |
1.
BRKL |
Tre præmierede røde settere
|
DKK Brugsklasse Vildbjerg 18.9
|
IS
Red Garlic Red Pebber |
Brian
Hinge Krog |
1.
BRKL.
Prøvens bedste hund |
Det må stærk Pebber
grænsende til Chilli med 12 situationer..
her er Pebber med fuglene, skrev Sallingboen....
|
DKK Brugsklasse Djursland 17.9
|
IS
Kirstinekjærs D Eddie |
Gunnar
Jensen |
1.
BRKL |
|
FJD Gislinge 13.9
|
IS
Krageredens Maggie |
Christina
Bak |
1.
ÅK |
IS Helliot
De La Combe Des Anges |
Frank
Krøyer |
1.
ÅK |
|
DJ Fyn 6.9. 15
|
IS
Heggelfjellets Rex |
Knud
Hansen |
1.
UK |
DBK Bretonklubbens Apporteringsprøve ved
Hillerød
|
IS
Bomstærks Shelly G |
Per
Christophersen / F Ole Schmidt |
Bestået |
|
DISK Hagested Gislinge Apporteringsprøve
26.7
|
IS
Yobbos Calle |
John
Bak |
Bestået
/ max point.+ pokal |
IS
Krageredens Maggie |
Christina
Bak |
Bestået
/ max point. |
IS
Gaudy |
Niels
Erik Krüger |
Bestået
/ max point |
To frem og to Bak
Og så kom Niels Erik også med
:-)
|
DJ Læsø 6.4
|
IS
Skovlykkes Thor |
Poul
Anderson |
2.
ÅK |
DGSK Hovedprøve Holbæk 4 -5.4
|
IS
Bomstærk Snelly G |
Per
Christophersen |
1.
UK + 2. UK |
IS
Kiwi Line’s Papaya |
Jan
Lorentzen |
2.
ÅK |
IS
Kiwi Line´s Squash |
Jan
Lorentzen |
1.
ÅK |
Jan med hundene
|
DISK Hovedprøve Nordjylland 27 - 29.3
|
UK
- ÅK |
IS
Mårups Felix |
Erik
Rimmen |
1.
UK |
IS
Bomstærk Snelly G |
Per
Christophersen |
1.
UK Pokal |
ES
Heegårds Zuki |
Søren
Andersen |
1.
UK |
IS
Bjerkåsens Bs Siff |
Heidi
Jensen |
1.
UK |
IS
Vilslev L. Ready To Take Off DK04134/2014 |
Jan
Justesen |
2.
UK |
IS
Mårups Storm |
Søren
Gottfredsen |
2.
ÅK |
IS
Armani Vom Westmünsterland |
Mikael
Boeing |
1.
ÅK + 2. ÅK Pokal |
IS
Erin Vom Kappelenfad |
Jan
Justesen |
1.
ÅK |
IS
Unika |
Lene
Knudsen |
2.
ÅK |
IS
Iris |
Lars
Harbo |
3.
ÅK |
IS Red
Garlic Red
Onion Mix DK03427/2012
|
Ole
Schmidt |
2.
ÅK |
IS
Ginkgo |
Alex
Hermansen |
2.
ÅK |
GS
Glavaris Dv Diesel |
Christina
Bak |
2.
ÅK + 2. ÅK |
IS
Kiwilines Pebber |
Jan
Lorentzen |
2.
ÅK |
VINDERKLASSE |
IS
Vilslevs Kari |
Flemming
Vilslev Knudsen |
1.
VK |
IS
Mårups Storm |
Søren
Gottfredsen |
2.
VK |
IS Red
Garlic Red
Onion Mix DK03427/2012
|
Ole
Schmidt |
3.
VK |
IS
Irmüns May Theis |
Tommy
Pedersen |
4.
VK |
IS
Mårups Felix |
Erik
Rimmen |
5.
VK |
De placerede
|
UKK |
IS
Mårups Felix |
Erik
Rimmen |
1.
UKK |
IS
Bjerkåsens Bs Siff |
Heidi
Jensen |
2.
UKK |
DJ VK Holbæk 25.03
|
IS
Razzoya |
Ylve
Lannge |
4.
VK |
De præmierede
|
DKK Vinderklasse Sydsjælland 24.03
|
IS
Unika |
Lene
Knudsen |
2.
VK |
|
DJ Tuse Næs og Lammefjorden 22.03
|
Kiwi
Lines Squash |
Jan
Lorentzen |
1.
ÅK |
De præmierede
|
Dansk Jagthunde Derby 20.3. 2015
|
Mårups
Felix |
Erik
Rimmen |
1.
UK |
Settermosens
Baffin |
Frank
Krøyer |
1.
UK |
DJ Thisted 16.3
|
Mårups
Felix |
Erik
Rimmen |
1.
ÅK |
|
FJD Haslev 15.3
|
IS
Bomstærk Shelly
G |
Per
Christophersen |
1.
UK |
IS Red
Garlic Red
Onion Mix DK03427/2012
|
Ole
Schmidt |
2.
ÅK |
|
FJD Gl. Toftegaard 14.1
|
IS
Vilslev L. Ready To Take Off DK04134/2014 |
Jan
Justesen |
1.
UK |
DJ Bramming 7.11
|
IS
Vilslev L. Ready To Take Off DK04134/2014 |
Jan
Justesen |
1.
UK |
De præmierede
|
2014
|
FJD Nordjylland 8.11
|
Mårups
Felix DK12995/2013 |
Erik
Rimmen |
1.
UK |
De præmierede
|
DJ Efterårsvinderklasse Terkesbøl 30.10
|
IS
Vilslevs Josefine |
Flemming
Vilslev |
3.
VK HP |
IS
Kirstinekjærs D Eddie |
Gunnar
Jensen |
5.
VK |
De placerede
|
DKK Brugsklasse Sønderjylland 21.10
|
IS
Kirstinekjærs D Eddie |
Gunnar
Jensen |
2.
BRKL |
|
FJD Efterårsvinderklasse Holbæk 19.10 |
IS Red
Garlic Red
Onion Mix DK03427/2012
|
Ole
Schmidt |
3.
VK |
IS
Krageredens Maggie DK03589/2010 |
Christina
Bak |
4.
VK |
De placerede
|
FJD Efterårsvinderklasse Bramming 18.10 |
IS
Kirstinekjærs D Eddie |
Gunnar
Jensen |
2.
VK HP |
De placerede
|
Danmarksmesterskabet
Nordjylland 12.10
|
Erica
Dk11463/2009 |
Ulrik
Kjærgaard |
5.
vinder |
De placerede
Ulrik og Erica
Tillykke
|
DKK Efterårsvinderklasse Vildbjerg 5.10 |
Krageredens
Debbie |
John
Skovgaard Nielsen |
6.
VK |
De placerede
|
FJD
Efterårsvinderklasse Oremandsgaard 4.10 |
Unika
Dk05893/2007 |
Lene
Knudsen |
1.
VK |
De placerede
1. Vinder
|
DISK
Efterårsvinderklasse Liselund Gods Stubbekøbing 28.9 |
Mårup Klip Dk02208/2007 |
Erik
Rimmen |
1.
VK HP |
Erica
Dk11463/2009 Erica |
Ulrik
Kjærgaard |
2.
VK HP |
Unika
Dk05893/2007 |
Lene
Knudsen |
3.
VK |
Vilslev Josefine
Dk14625/2008 |
Flemming
Vilslev Knudsen |
4.
VK |
De placerede
|
DKK Brugsklasse Lolland 22.9
|
IS
Settermosens Alba DK07561/2007 |
Frank
Krøyer |
1.
BRKL |
IS
Lohmanns Jaffa 06083/2005. |
Frank
Krøyer |
1.
BRKL |
IS Red
Garlic Red
Onion Mix DK03427/2012
|
Ole
Schmidt |
1.
BRKL |
De præmierede
|
DKK Brugsklasse Brande 21.9
|
IS
Mårups Cato |
Per
Pedersen |
2.
BRKL |
DKK Brugsklasse Liselund Sjælland
21..9
|
IS
Unika DK05893/2007 |
Lene
Knudsen |
2.
BRKL |
IS
Red Garlic Red
Onion Mix DK03427/2012
|
Ole
Schmidt |
3.
BRKL |
De præmierede
|
DKK Brugsklasse Borreby 18.9
|
IS
Krageredens Maggie DK03589/2010 |
Christina
Bak |
1.
BRKL |
IS
Kiwi Line’s Kokus 13920/2006 |
Jan
Lorentsen |
2.
BRKL |
De præmierede
1. præmie BRKL
|
DKK Brugsklasse Djursland 17.9
|
IS
Erin Vom Kapellenpfad Dk00147/2011 |
Jan
Justesen |
2.
BRKL |
FJD Gl. Toftegaarde 13.9 |
Mårups
Felix DK12995/2013 |
Erik
Rimmen |
1.
UK |
FJD Haslev 13.9 |
Settermosens
Baffin |
Frank
Krøyer |
1.
UK |
DJ
v/Rødby 7.9 |
Settermosens
Baffin |
Frank
Krøyer |
1.
UK |
De præmierede
|
DJ kreds 6 ved Stenlille 7.9 |
IS
Yobbo’s Calle DK10369/2009 |
Christina Bak |
2.
ÅK |
DISK
Apporteringsprøve Sjælland 4.8 |
IS
Gaudy 15469/2003 |
Karin Krüger |
Bestået
– Pokal |
IS
Kiwi Line’s Sveske DK10647/2012 |
Jan
Lorentsen |
Bestået |
Pokalvinder og bestået ( Jan´s hund var
vist gået af hånd :-)
|
DISK
Apporteringsprøve Fyn 6.7 |
Kirstinekjær´s Eddie dk
06716/2009
|
Gunnar
Jensen
|
bestået/pokal |
Yobbo’s Calle ddk10369/2009 |
Christina
Bak |
bestået |
Klippeøens D. Donna
14772/2004 |
Birte
Jensen |
bestået |
Alle deltagere
Pokalvinder DISK
|
DKK Mesterskabsprøve
2014 |
B
Fønsvigs Da Vinci Dk06792/2009 |
Thomas
Klit |
1.
VK HP |
P
Fugledes Merlot Dk03490/2009 |
Flemming
Fuglede Jørgensen |
2.
VK HP |
ES
Heegårds Z Cato |
Lars
Åge Malmsten |
3.
VK HP |
B
Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 |
Jan
Nielsen |
4.
VK HP |
GS
Vajkærs Abidal DK11957/2011 |
Robert
Paulsen |
5.
VK HP |
IS
Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011 |
Jan
Justesen |
6.
VK |
De placerede
Og her er just Jan og Erin
|
DKK
Forårsvinderklasse I Vildbjerg |
IS
Ginkgo |
Alex
Hermansen |
5.
Vinder |
|
DKK
Forårsvinderklasse II Vildbjerg |
IS
Kirstinekærs Eddie DK06716/2009 |
Gunnar
Jensen |
1.
Vinder HP |
|
DISK HOVEDPRØVE
FYN 27. -29.3 |
IS
Settermosens Bill DK01436/2013 |
Helge
Knudsen |
1.
UKK |
IS
Settermosens Bill DK01436/2013 |
Helge
Knudsen |
1.
UK pokal |
IS
Kiwi Lines Pebber DK10649/2012 |
Klaus
Olesen |
1.
UK |
IS
Kiwi Lines Squash DK10650/2012 |
Jan
Lorentsen |
2
x 1. UK |
IS
Settermosens Baffin DK01435/2013 |
Frank
Krøyer |
1.
UK |
IS
Vilslevs Kari DK19389/2011 |
Flemming
Vilslev Knudsen |
1.
ÅK Pokal |
IS
Irmüns May Theis DK00338/2009 |
Tommy
Pedersen |
1.
ÅK |
IS
Krageredens Maggie DK03589/2010 |
Christina
Bak |
1.
ÅK |
IS
Erica DK11463/2009 |
Ulrik
Kjærsgaard |
1.
ÅK |
IS
Red Garlic Red Onion Mix DK03427/2012 |
Ole
Schmidt |
1.
ÅK |
IS
Mårups Storm DK13101/2011 |
Søren
Gottfredsen |
2.
ÅK |
IS
Kiwi Lines Kokus 13920/2006 |
Jan
Lorentsen |
1.
ÅK & 2.
ÅK |
IS
Armani Vom Westmünsterland VDH-DISZ 10218 |
Michael
Boeing |
2.
ÅK |
IS
Yobbos Calle |
Christina
Bak |
2
x 2. ÅK |
IS
Kirstinekærs Eddie DK06716/2009 |
Gunnar
Jensen |
2.
ÅK |
P ? |
Lars
Bæk Nielsen |
2.
ÅK |
IS
Kaselyckas Escorte S10701/2007 |
Thomas
Oden |
3.
ÅK |
Bedste ÅK hund
|
VINDERKLASSE |
IS
Krageredens Maggie DK03589/2010 |
Christina
Bak |
1,
VK |
IS
Mårups Klip DK02208/2007 |
Erik
Rimmen |
2.
VK |
De placerede
|
DJ Stuoby 23.3 |
IS
Kirstinekærs Eddie |
Gunnar
Jensen |
1.
ÅK |
DJ Harlev 23.3 |
IS
Erin Vom Kapellenpfad |
Jan
Justesen |
1.
ÅK |
DANSK JAGTHUNDE
DERBY Ribe 21.-22.3 |
IS
Vorrehøjs Henna DK03257/2012 |
Flemming
Jensen |
6
Vinder |
IS
Vorrehøjs Henna DK03257/2012 |
Flemming
Jensen |
1.
UK / overført med 1B |
6. Vinder Derby 2014
Vorrehøjs Henna ved Flemming Jensen
TILLYKKE
|
FJD Sjælland 16.3 |
IS
Kiwi Line’s Sveske DK 10647/2012 |
Jan
Lorentsen |
1.
UK |
IS
Kiwi Line’s Peber DK 10649/2012 |
Lene
Knudsen |
1.
UK |
IS
Settermosen Baffin DK 01435/2013 |
Frank
Krøyer |
1.
UK |
De præmierede
|
FJD Videbæk 16.3 |
Red
Garlic´s Juicy Fruit S 65775/2007 |
Agneta Anderson |
2. ÅK |
De præmierede
|
FJD Nordjylland 15.3 |
Højfyns
Bella |
John Jensen |
3. ÅK |
FJD Sydjylland 15.3 |
Red
Garlic Epixe |
Agneta Anderson |
1. ÅK |
FJD Fyn 14.3 |
Red
Garlic Epixe |
Agneta Anderson |
1. ÅK |
De præmierede
|
FJD Kolding 9.3 |
Settermosens
Bill |
Helge Knudsen |
1. UK |
De præmierede
|